Arafat, Müzdelife ve Mina Hacca Hazırlanıyor

Suudi Arabistan'da önümüzdeki ay başlayacak olan hac dönemi için milyonlarca Müslüman mukaddes topraklara gelmeye devam ederken,Arafat, Mina ve Müzdelife de Hacc'a hazırlanıyor.

Suudi Arabistan'da önümüzdeki ay gerçekleşecek olan hac dönemi için milyonlarca Müslüman mukaddes topraklara gelmeye devam ederken, haccın önemli şartlarının hayata geçirileceği Arafat, Mina ve Müzdelife de hazırlanıyor.

Arafat'ta Rahme tepesinde şimdiden meraklı ziyaretçiler görülürken, Mekke belediyesi bir taraftan yolların tamiri gibi çalışmaları da yürütüyor. Mina'da bulunan milyonlarca çadır da misafirlerini bekliyor.

Mekke belediyesi her yıl olduğu gibi Pakistan, Bengladeş, Hindistan gibi ülkelerden mevsimlik temizlik işçilerini getirterek hac döneminde Mekke'yi temiz tutmaya çalışıyor. Yıllık olarak her sene yaklaşık 6 bin temizlik işçisi sadece hac dönemi için kutsal topraklara geliyor.

Mekke ve Medine de hacca gelen Müslümanlar için hazırlanıyor. Suudi Arabistan'ın ilgili bakanlıkları ortak oluşturdukları koordinasyon merkezleri aracılığı ile kutsal mekanlardaki güvenlik, sağlık, temizlik gibi çalışmalarda da yoğun çalışmalar sergiliyor.

İçişleri bakanlığının güvenlik paketinin şura meclisinden imzalanmasının ardından da Mekke ve Medine giriş çıkışlarında güvenlik kontrolleri arttırıldı.

Öte yandan ŞY Taif Müdürü Mustafa Pehlivan hac dönemi için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını ve Yanbu'ya gelen hacı adaylarının en hızlı şekilde çok kısa bir süre içerisinde havalimanından çıkartılarak ağırlıklı olarak Medine'ye veya Mekke'ye gönderildiğini söyledi.

Her sene Cidde'ye hacı adaylarını getiren uçak şirketleri bu yıl Mekke'den 85 km uzaklıktaki Taif, Mekke ve Medine arasındaki Yanbu gibi şehirlere de hacı adaylarını taşıyor. Böylece Cidde'deki yoğunluk diğer merkezlere kaydırılarak hacı adaylarının en kısa sürede havalimanlarındaki kontrollerden çıkarak kutsal mekanlara ulaşmaları sağlanıyor.

Diğer Haberler