Amerika'dan Hizbullah Yetkililerine Yaptırım

ABD Hazine Bakanlığının, Hizbullah'ın Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'a yönelik yaptırımları genişlettiği, aralarında Nasrallah'ın yardımcısı Naim Kasım'ın da bulunduğu 4 Hizbullah yetkilisini ise ilk defa yaptırım listesine aldığı bildirildi.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre, Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Yabancı Varlıkları Kontrol  Ofisi’nin yaptırım listesini güncellediği, Hüseyin el-Halil, İbrahim Emin El  Seyyid, Naim Kasım, Muhammed Yezbak’ın Hizbullah Finansal Yaptırımları  Düzenlemesinin İkincil Yaptırım Listesine eklendiği belirtildi.
 
Açıklamada, sözde  "Özel Tanımlı Terörist Listesi'nde" yer alan Hasan  Nasrallah'ın ise ayrıca "Özel Tanımlı Küresel Terörist Listesine" de alındığı  bilgisine yer verildi. Bu adımla Nasrallah'a yönelik yaptırımlar genişletilmiş oldu.
 
Amerika daha önce de Hizbullah'a bağlı kurum ve kişilere yönelik yaptırım kararı almıştı. Amerika'nın bu kararı, Hizbullah'ın Lübnan'da seçimleri kazanması ve büyük zafer elde etmesinin ardından gelmesi dikkati çekti.
 
Bu arada daha önce Amerika'nın işbirlikçisi Fars Körfezi İşbirliği Konseyi ülkeleri de Amerika'nın emirleri doğrultusunda Hizbullah'a yönelik yaptırım kararı almışlardı.
 
Lübnan'da parlamento seçimlerinin direniş koalisyonu tarafından kazanılması Amerika ve onların bölgedeki işbirlikçilerinin derin  rahatsızlığına neden oldu. 

Diğer Haberler