Almanya İslam' a Koşuyor

Almanya'da yapılan bir araştırma çarpıcı bir gerçeği daha ortaya çıkardı

Alman Spiegel, dergisi Almanya'da Müslüman olanların sayısının hızla arttığını yazdı. Almanların Kur'an'a yönelerek Müslüman olduklarına dikkat çeken dergi, Almanya'da Müslüman olanlar, bir önceki yıla göre 4 kat arttığını ifade etti.

Haberde adı geçen pratisyen doktor olan Kai Lühr 2.5 yıl önce eşi ile birlikte Müslüman oldular. Müslüman olduktan sonra adlarını Kai Ali Raşid ve Katrin Ayşa Lühr olarak değiştiren aile, Müslüman olan binlerce Almandan sadece ikisi.

Dergiye konuşan Lühn, "Bugünlerde herhangi bir camide, sonradan Müslüman olan en az birkaç Alman görebilirsiniz" diye eklemden geçemiyor. Almanya'daki İslami hayat ile ilgili yapılan bir çalışma, Kölnlü doktorun açıklamalarını doğruluyor.

Üç yıl öncesine kadar Almanya'da ortalama 300 kişi İslam dinine geçiyordu. İslam dinine geçenlerin çoğu da, bir Müslüman ile evlenen Alman kadınlardı.

Şimdi ise Almanlar sırf kendi özgür iradeleri ile İslam dinine geçiyorlar. Din değiştirenler arasında kadınların oranı yine de yüksek fakat bunların arasında birçok üniversite mezunu ve Kai Lühr gibi orta sınıf vatandaşlar da var.

1979'da İslam dinine geçene kadar Protestan bir papaz olan Berlinli imam Muhammed Herzog, "İslam dinine geçenlerin pek çoğu Hıristiyan. Ancak bir yerde dinleri hakkında şüphe duymaya başlıyorlar. İmamlık ettiğim camide İslam dinine geçen Almanca konuşanların sayısı farkedilir şekilde artıyor. Herzog, 10 yıl önce yılda ortalama 50 kişi İslam dinine geçerken, şimdi bunun iki misli arttığını kaydederek "Önceden ateist olup da sonradan İslam dinine geçenlerin sayısı çok nadir" dedi.

Ajanslar

Diğer Haberler