Almanya' da Müslümanlar Askerliklerini Camide Yapacak

Almanya'da yaşayan Müslümanların açtığı ibadeşaneler ve dernekler , "sivil askerlik" yapılabilen müesseseler olarak kabul görmeye devam ediyor.

Almanya'da yaşayan Müslümalar açtığı ibadeşaneler ve sosyal faaliyet gösteren dernekler, Alman makamlarının kıstaslarını yerine getirdikleri zaman "sivil askerlik" yapılabilen müesseseler olarak kabul görmeye devam ediyor. Bunlardan birisi de açılışı bir süre önce yapılan Duisburg Pollman Merkez Camii. 

Konu ile ilgili caminin uyum dairesi müdiresi Zülfiye Kaykın, "Müessesemizde sosyal içerikli faaliyetler yaptığımız için, gençlikle ilgili programlarımızın zenginliği Alman makamlarının istediği kıstaslar içinde. Alman askeri makamlarından gelen yetkililer buradaki kıstasların yeterli olduğuna karar verdi. Böylece Türk kökenli Alman vatandaşları askerliğini sivil hizmetli olarak burada verilmesini sağladık. Bunun için sevinçliyiz. Almanlar da bundan yararlanabilirler.Sırada üç kişi daha var. Diğer Türk kuruluşları da bu sosyal içerekli faaliyetlerini ispatladıktan sonra bu hizmeti verebilirler." dedi 

Pollman Merkez Camii'nde askerliğini sivil olarak yapan ve müessesenin ilk askeri olan Abdülkerim Adıgüzel, "Almanya doğumluyum. Alman vatandaşıyım. Abitur bittikten sonra yeni çıkan kanuna göre, askerlik hizmetini yüksek öğretim görmeme başlamadan önce de yapabileceğim için bunun aradan çıkmasını istedim. Bunun için bu büyük müesseseye başvurdum ve kabul edildim. İnanın ne kadar sevindiğimi bilemezsiniz. Burada uyum bürosunda ve caminin bürokratik işlerinde hizmet vermekteyim. Severek çalışıyorum ve bu sayede sosyal çevrem arttı. Gençlerin okul problemleri ile ilgileniyorum. Zaten yapacağım işlerin sınırları belli. Burada askerlik süresi olarak 9 ay görev yapmak zorundayım. 15 Ekim'de terhis olacağım" dedi. 

Kaynak: Sabah

Diğer Haberler