Ahmedinejad' ın Açıklamalarının Dünyadaki Yankıları

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, Cenevre'deki cesur açıklamaları, dünyanın farklı bölgelerinde yankılanmaya başladı.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, Cenevre'deki cesur açıklamaları, dünyanın farklı bölgelerinde yankılanmaya başladı

İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen "BM Irkçılıkla Mücadele Konferansı"nda yaptığı konuşmasıyla büyük bir fırtına koparan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinajad'ın yaptığı konuşmasının ardından dünyadan değişik tepkiler gelmeye başladı.

İsrailli Öğrencilerin Protestosu

Jeruslem Post gazetesinin haberine göre, İsrail Kfar Batya Bilim ve Teknoloji Yüksek Okulu'na mensup bir grup öğrenci, İsviçre Başbakanı Hans-Rudolf Merz'in Mahmud Ahmedinejad ile görüşmesinden dolayı Tel Aviv'deki İsviçre elçiliği önünde eylem yapma kararı aldıklarını ve eylem sırasında siren çalacaklarını belirtti.

Öğrenciler İsviçre Başbakanı Hans-Rudolf Merz'e gönnderdikleri bir mektupta, Mahmud Ahmedinajad ile görüşmesinden dolayı dehşete kapıldıklarını belirttiler.

Öğrencilerin yazdığı mektupta "bir çok tarihçi ve bilim adamı tarihin tekerrür ettiğine inanır. 70 yıl önce milletimiz korkunç ve felaket olaylardan acılar çekti. Alas, şimdi de yahudilerin varolma hakkını tanımayan birileri kalkıp başka milletlerin ortasında yahudileri tehdit ediyor. Yahudiler ortadan kaldırılması gereken bir mikrop ve kanserli bir varlık olarak nitelendiriliyor. Bu iddialar sana bir şeyleri hatırlatıyor mu?" denilerek Ahmedinejad ile görüşen İsviçre Başbakanı Hans-Rudolf Merz sert bir dille eleştirildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı: Ahmedinejad'la Görüşmeyin

İsrail Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplum liderlerine "en büyük soykırım inkarcısı" olarak nitelendirdiği İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşmemeleri çağrısında bulundu.

İsrail Cumhurbaşkanı Shimon Peres ise konferansı ve Ahmedinejad'ın ırkçılıkla mücadeleden ziyade ırkçılığa sahip çıkmakla suçladı.

Fransa: AB Sert Kararlar Almalı

AFP'nin bildirdiğine göre Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Ahmedinejad'ın konuşması üzerine sessiz kalmanın mümkün olmadığını belirterek, Avrupa Birliğini Ahmedinejad'a karşı sert kararlar almaya davet etti.

Sarkozy, bu tür bir konferansın çirkin sözler sarfedilmesi için kullanılmasına müsaade etmeyeceklerini belirtti.

Sarkozy, Ahmedinejad'ın açıklamalarının, konferansın hedeflerine aykırı olarak gerçeleştiğini söyledi.

Ahmedinejad'ı protesyo ederek salondan çıkan Fransa Büyükelçisi Jean-Baptiste Mattei, "Ahmedinejad, Yahudi halkı ve İsrail konusunda kanuşmaya başlayınca, salonda kalmamız için bir neden kalmamıştı" dedi.

ABD: Tahran'la İrtibatımız Sürecek

ABD ise Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın İsrail'i eleştiren son sözlerine rağmen Tahran'la diyalogu devam ettireceği ilan etti.

al Alem'in haberine göre ABD Dışişleri Bakanılığı Sözcüsü Robert Woods, “İran'la doğrudan diyalogumuzu devam ettirmek niyetindeyiz. Fakat İran'ın uluslararası topluma dahil olabilmesi için bir takım şeyleri yerine getirmesi gerekmektedir" dedi.

Çek Delagasyonu Salono Terk Etti

Ahmedinejad'ın konuşması sırasında salonu terk eden heyetler arasında AB Çek Cumhuriyeti delegasyonu da vardı.

Akşam saatlerinde Çek Cumhuriyeti yönetiminden yapılan açıklamada, “Çek heyetin konferanstan, İsrail Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın konuşmasını protesto etmek amacıyla ayrıldığı” belirtildi.

Prag'dan yapılan açıklamada ayrıca “İsrail karşıtı söylemleriyle ön plana çıkan Ahmedinejad'ın konumunu konferansa iştirakimizle daha fazla güçlendirmek istemedik” denildi.

AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti, BM konferansında Büyükelçisi Tomas Husak tarafından temsil ediliyordu.

Ban: Ahmedinejad Konferansı Alet Etti

el Cezire'nin bildirdiğine göre BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon da Ahmedinejad'ın konferansta sarf ettiği sözlerin “kabul edilemez” olduğunu belirtirken, “BM'nin tüm üyeleri, BM'nin kurallarına ve sorumluklarına uygun hareket etmelidir” dedi.

Ahmedinejad'ı, Irkçılıkla Mücadele Konferansı'nı İsrail'i aşağılamak için bir araç olarak kullanmakla suçlayan Ban, “hiçbir ülke başka bir BM üyesini aşağılayamaz” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud AHmedinejad'ın Cenevre'de düzenlenen BM Irkçılıkla Mücadele Konferansı'nda siyonizm ve İsrail rejimi aleyhinde kullandığı ifadeler üzerine bir grup Batılı delege salonu terketti.

Diğer Haberler