ABD’nin IŞİD Kontrolündeki Bölgelere Ziyareti Ne Anlama Geliyor?

ABD’nin 7 taarruz helikopterlerinin Kerkük’te IŞİD kontrolündeki bölgeye inmesi kameralara yansıdı. Görüntüler ‘ABD IŞİD’e silah mı veriyor?’ sorusuna neden oldu.

Irak Kürt peşmerge güçlerinin Amerikan helikopterlerinin Hevice bölgesine inmesiyle ilgili görüntüleri yayınladı. Helikopterlerinden indikten bir saat sonra bölgeden tekrar ayrıldıkları anlaşılıyor.  
 
ABD’nin Chinook ve taarruz helikoptlerinin IŞİD kontrolündeki bölgeye inip yaklaşık bir saat kaldıktan sonra ayrıldığını gösteren görüntüler ortaya çıktı. Cephe gerisindeki Peşmerge mevzilerinden çekilen görüntüler, ABD-IŞİD bağlantısını yeniden gündeme getirdi. Bölge kaynakları, görüntüleri “ABD ya IŞİD’e silah ulaştırmak ya da sıkışan IŞİD liderlerini kaçırmak için indi” şeklinde değerlendirdi.
 
Aynı görüntüleri sosyal medya hesabında paylaşan Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
“IŞİD’in elindeki Kerkük’ün 30 km güneybatısında ve Hevice’nin kuzeyindeki Saadiye köyü kırsalından dün çekildi (28 Haziran 2017). ABD menşeili bir Chinook ve 6-7 Taarruz helikopteri IŞİD’in elindeki alanlara iniyor ve yaklaşık bir saat orada kalıyor. Bölgesel kaynaklarca görüntüler ‘Ya IŞİD’e malzeme (silah-teçhizat-mühimmat) indiriyorlar yada bazı IŞİD yetkililerini kaçırıyorlar’ şeklinde yorumlanıyor.
 
Benzer ifade, iddia ve görüntüler başta Musul operasyonu olmak üzere, diğer IŞİD’le mücadele alanları için de gündeme gelmişti.
 
ABD Başkanın Trump’ın seçim kampanyası döneminde ‘IŞİD’i ABD’li yetkililer kurdu’ sözünü de unutmamak gerekiyor.
 
Görüntüler, bir kaç gündür Hevice’deki IŞİD grupları ve liderleri arasında yaşanan çatışmalardan sonra daha da anlam kazanıyor. Amerika’nın daha önce de Hem Irak ve hem de Suriye’de IŞİD ve diğer terör örgütlerine silah desteği yaptığı ortaya çıkmıştı.  
 
Görüntülerin bu noktadan çekilmiş olması ve yapılan operasyonun taktik hareketleri, operasyonun IŞİD’e karşı yapılan bir operasyon olma olasılığı oldukça azaltıyor.

Diğer Haberler