ABD ve Suud’dan Suriye Ortak Projesi

Bölgesel haber kaynakları; ABD ile Suudi rejimi arasındaki, muhalif bir koalisyon olan el-İtilaf el-Vatani el-Suri örgütünün faaliyetlerini Türkiye’den Suriye’ye taşıma doğrultusunda, yüksek istihbarat işbirliğinin olduğu bilgisini veriyor.

Yeni Şafak gazetesinin açıkladığına göre; Riyad ve Washington söz konusu muhalif koalisyonun yerleşmesi için Rakka şehrini seçmişler ve bu şehirde şuan Suriye demokratik güçleri IŞİD terör örgütü ile savaşıyor.
 
ABD bu proje için 100 Milyon Dolarlık bir bütçe ayırmış ve söz konusu muhalif koalisyonda bulunan üyelerin bu projeyi kabul etmesi için çabalıyor, koalisyonun kabul etmemesi durumunda, onları tehdit edecektir.
 
El-İtilaf el-Vatani koalisyonundaki bir haber kaynağı, ABD ve Suudi Arabistan istihbaratının kısa bir süre önce bu projeyi başlattıklarını ve projenin gerçekleşmesi için her türlü işi yapmaya hazır olduklarını belirtti.
Bu projeye göre; Humus, Halep, Deyrizor ve Rakka Suriye’nin Arap muhaliflerine verilecektir ve onlar kendi hükumetlerini söz konusu bölgelerde kurabilirler.
 
Koalisyonda bulunan haber kaynağının söylediğine göre; ABD Arap muhalifleri için bir şart koşmuştur ve o da Hasake, Tel Ebyez, Menbiç, Kamsili, Ras el-Ayn, Şeyh İsa, Afreyn ve el-Derbasiye bölgelerini Kürt halkına ait olan bölgeler olarak resmiyete tanımalarıdır.

Diğer Haberler