ABD Öncülüğündeki Koalisyon 396 Sivili ‘Yanlışlıkla’ Öldürdü

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) verilerine göre ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun, göreve başladığı 2014 yılının ağustos ayından mart ayına kadar 396 sivilin “yanlışlıkla” ölümüne neden olduğu bildirildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, (CENTCOM), IŞİD karşıtı koalisyonun Irak ve Suriye’deki hava saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin sayısına ilişkin Mart ayı raporunu açıkladı.
 
Raporda IŞİD’le mücadelenin başladığı günden bu yana ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun 396 sivilin “yanlışlıkla” ölümüne neden olduğu belirtildi.
 
Aynı süre içinde Irak ve Suriye’de 20 bin 205 hava saldırısının düzenlendiği, bu saldırılara ilişkin 396 sivil kaybı ihbarı geldiği kaydedilen raporda, bunlardan sadece 102’sinin “güvenilir” olduğu, sivil kayıpların 396 olduğu açıklandı. Önceki ayın raporunda bu sayı 229 olarak ifade edilmişti.
 
Rapora göre koalisyon, mart ayında eski aylardan kalan 43 sivil kayıp ihbarını incelerken, aynı ay içerisinde Irak ve Suriye’de sivil kayıplarına ilişkin 28 ihbar alındı. Söz konusu 71 hava saldırısıyla ilgili ihbarlardan 28’inin değerlendirmesinin tamamlandığı vurgulanan raporda, 17 ihbarın asılsız, 2 ihbarın mükerrer, 9 ihbarın ise güvenilir olduğuna yer verildi. Raporda 42 ihbarın da değerlendirmesinin sürdüğü kaydedildi.

Diğer Haberler