ABD'nin Suriye'deki Yeni Oyunu

Dün Amerika'nın desteklediği Suriye Demokratik Güçleri kamera karşısına geçerek Deyr ez Zor Operasyon Odası kurduklarını açıkladılar. Suriye Demokratik Güçleri’nin bu girişimdeki hedefi; Suriye ordusunun Fırat Nehri doğu kıyısında Irak sınırlarına doğru ilerlemelerini önlemektir.

Deyr ez Zor'a giden yolunun kapanmasına çok sinirlenen Amerika, kendi himayesi altında olan Ceyşul Megavir'in operasyon yapmasını söyledi. ABD, aylardır Kürtlere baskılar yaparak onları Deyr ez Zor'a yönelik operasyon yapmaya zorluyorlardı ama Kürtler, asker yetersizliğinden dolayı operasyona yanaşmıyorlardı. Ancak ABD’nin baskısının ardından dün Deyr ez Zor'a doğru hareket edeceklerini ilan ettiler.
 
Suriye ordusu ve direniş güçleri; Suriye Demokratik Güçleri’nin müdahale etmeleri durumunda, Rusya'nın hava desteği ile onlara ağır bir şekilde cevap verecekler.
 
Şu noktada oldukça önemlidir ki Suriye Demokratik Güçleri artık bir savaş gücüne sahip değiller ve Rakka'da da işleri o kadar zorlaşmıştı ki şehirlerde kadın militanlara başvurdular.
 
Burada Amerika'nın hedefi, Irak sınırı yakınlarındaki petrol rafinerileridir. Eğer bu bölge direniş güçleri tarafından temizlenirse ve Suriye'nin resmi hükümetinin iktisadi çarkına dönerse, kendilerine hiçbir pay kalmayacaktır.

Diğer Haberler