ABD Basınından Hizbullah İtirafı

Amerikalı bir haber ajansının yazdığına göre Amerikan Başkanının Hizbullah’ı Lübnan ve bölge için bir tehdit olarak gördüğü son zamanlardaki açıklamalarının aksine, bu grubun varlığının Lübnan’da güvenliğin sağlanması açısından gerekli olduğunu yazdı.

ABD’li Associated Press Haber Ajansı Pazar günü, Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Hizbullah aleyhindeki açıklamalarına değindi ve eşine az rastlanan bir itirafta bulunarak; “Lübnan Hizbullah’ı, bölgenin rolünün artmasında ve Lübnan güvenliğinin sağlanmasında göz ardı edilemeyecek bir öneme sahip” şeklinde yazdı.
 
Haberin başında şu şekilde yazdı; Trump bir basın toplantısında Lübnan Başbakanının yanında, ülkesinin ne kadar Hizbullah’a karşı olduğunu anlatarak övünürken Hizbullah güçleri, onun bu konuda ne kadar yanıldığını göstermek ile meşgullerdi. Hizbullah bu sırada, ülkenin doğusunu El Kaide üyelerinden temizlemekle ve esir değişimi konusunda teröristlerle müzakere etmekle meşgullerdi.
 
Haberin devamında şöyle ekledi; Saad Hariri yönetimindeki devlet, Hizbullah ile birlikte olmasa bile temeli, bu Şia grup ile ortaklık yapma üzerine kuruludur.
 
Habere göre, Trump Lübnan Başbakanı ile Washington’da ortak düzenledikleri basın toplantısında şöyle söylemişti; “Lübnan; Hizbullah ve El Kaide ile savaşta en ön cephede yer alıyor” ve bu sözler Lübnan halkının sosyal medyada ve TV kanallarında Amerikan Başkanının açıklamalarını ve Lübnan siyasetinden haberdar olmamasını alaya almalarına neden oldu.
 
Saad Hariri yönetimindeki Lübnan Devleti geçtiğimiz yıl Aralık ayında, geniş bir rehavet döneminin ardından ve devlet başkanı eksikliğinden dolayı kurulmuştu.
 
Habere göre Hariri, Hizbullah ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad karşıtı bir Sünni lider. Hizbullah ile birlik olan “Michel Aoun”un cumhurbaşkanı olarak işbaşına gelmesi hakkında Hizbullah’la görüşmelerin sonuçlandığı zamanlarda Lübnan Başbakanı olarak seçildi. Aoun ise bir kez daha, Hizbullah’ın silahlandırılmasının Lübnan ordusunun askeri gücünü tamamlayacağını açıkladı.
 
Associated Press haberin devamında şöyle yazdı; Buna ek olarak, Hizbullah’ın Lübnan’daki rolü hakkında söylenecek çok şey var ve bunlardan bazılarının anlaşılması, konuya dışarıdan bakan kimseler için zor olabilir.
 
Haberde, seksenlerin başında kurulan bu grubun hâlihazırda Lübnan’daki tek siyasi kuvvet ve güçlü ordu olduğu ve sahip olduğu silah cephanesinin, ülkenin silah cephanesinden daha büyük olduğu yazıldı. Hizbullah, Lübnan’ın İsrail tarafından işgal edilen bazı bölgelerinin kurtarılması amacıyla kurulmuştu.
 
Associated Press’in de yazdığı gibi Hizbullah, kendi Şia destekçilerinin dışında da destekçilere sahip ve ülkede işbaşına gelen devletlerle işbirliği yaparak son yıllarda Lübnan siyaseti için temel bir destek kaynağı olmuşlardır.
 
Aynı zamanda Lübnan Hizbullahı, kendine ait güvenilir ve Lübnan altyapısının da ötesini kapsayan haber kanallarına sahip. Bunun yanı sıra bu grubun, Lübnan kabinesinde veto hakkı da bulunuyor.
 
Devamında şöyle ekliyor; Hizbullah’ın 2013 yılında teröristler ile savaşma amacıyla Suriye’ye asker gönderme kararı büyük tartışmalara sebep olmuş olsa bile, çok büyük bir başarıyla, bölgede bulunmalarının Lübnan’ın güvenliği için son derece gerekli olduğunu ispatladılar.
 
İçinde bulunduğumuz haftada Hizbullah, Lübnan sınır bölgelerinde El Kaide güçlerini temizlemesinden dolayı büyük övgüler aldılar. Başbakan Hariri de Hizbullah’ın bu konudaki rolünü resmen tanıyarak bunu “büyük bir başarı” olarak tanımladı.
 
Hariri belirtti; Bizim kendi akidelerimiz var ve Hizbullah’ın da kendi akideleri var. Ancak sonuç olarak kendilerinin de hedeflerinin iktisada yardım etmek, güvenliği sağlamak ve Lübnan’ın istikrarı olduğu konusunda aynı doğrultudayız.
 
Hizbullah Genel Başkanı Seyit Hasan Nasrallah Cuma gecesi El Nusra Cephesi karşısında zafer kazandıklarını ilan ederek, ülke ordusunun kelimenin tam anlamıyla savaş kazanma imkanının olduğunu, ancak gerektiği zaman destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.
 
Sözlerinde şöyle açıkladı; “Biz Lübnan ordusunun ve komutanının hizmetindeyiz ve eğer bizden yardım talebinde bulunurlarsa yardım edeceğiz.”
 
Habere göre Saad Hariri Washington’a yolculuk yaptığı zaman Hizbullah’ı, Lübnan içerisinde bir iç savaş çıkaracak her hangi bir çalkantıyı önlemek için gerekli gördü.
 
Trump’ın, Hizbullah’ı Lübnan Devleti ve bölge için bir tehdit olarak görmesinden sonra Nasrallah açıklama yaparak, Hariri yönetimindeki Lübnan heyeti Washington’da oldukları sürece, bir sorunla karşılaşmamaları açısından Trump’ın bu sözleri hakkında bir açıklama yapmayacağını söyledi.
 

Diğer Haberler