AB Yahudi Yerleşimcilerin Mallarına Boykot Hazırlığında

Avrupa Birliği, baskı için Yahudi yerleşimcilerin mallarına boykot uygulaması başlatmayı düşünüyor.

ABD başkanı Barack Obama'nın Batı Şeria'da Yahudi yerleşim yerleri inşaatına hoşgörü ile bakmayacaklarını söylemesinden bir gün sonra Avrupa Birliği, ABD'in İsrail'e baskısına destek verebileceklerini bildirdi.

Avrupa Birliği, İsrail'in en büyük ticaret ortağı. AB; İsrail'e baskı yapmak amacıyla Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşimcilerin yetiştirdiği meyve, sebze, zeytin yağı ve diğer tarım ürünleri işalatında kısıtmalalar yapabilir.

Bazı Avrupa ülkeleri hükümetleri Filistin topraklarında İsrailli yerleşimcilerin yetiştirdikleri ürünlerin AB'ye işal edildiğinden şüpheleniyor. AB, İsrail tarım ürünlerine düşük gümrükler uyguluyor. Reuters'ın haberine göre, Avrupalı bir diplomat, gelişmelerle ilgili olarak "İsrailliler dinliyor. Fakat (yerleşim yerleri inşaatı) durmaya niyetleri olduğuna dair bir işaret yok. O halde ne yapılması gerekiyor?" dedi.

Üst düzey İsrailli bir diplomat, İsrail'in baskıların ne kadar ciddi olduğunu ölçmeye çalıştığını belirterek "Kafalardaki soru şu: Obama'nın sahip olduğu güce ne kadar dayanabiliriz?" dedi.

ABD ve AB diplomatlarının İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu'yu Filistin topraklarında Yahudi yerleşim yerleri inşaatını durdurmaya ikna etmek için neler yapılması gerektiği konusunda tartıştıkları bildirildi.

Dünyabülteni

Diğer Haberler