30.Uluslararası İslami Vahdet Konferansı Tahran'da Başladı (Foto)

İran İslam Cumhuriyeti başkenti Tahran bugün Uluslararası İslami Vahdet Konferası ile Uluslararası İslami Uyanış Forumu 10. Yüksek Kurulu Toplantısına evsahipliği yaptı.Konferansa Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz'de Katıldı.

Üç gün devam edecek olan 30. Uluslararası Tahran Vahdet konferansı "Vahdet ve Tekfiri Akımlara karşı Mücadele Zarureti" başlığı altında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katılımıyla bu sabah başladı. 
 
Türkiye'den Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz'ün katıldığı konferansa, Malezya, Rusya, Irak, Lübnan, Taylanda, Cezayir, İngiltere, ABD, Avustralya, Tunus, Çin ve Mısır gibi diğer ülkelerden 300'u aşkın iştirak etti.
 
Uluslararası İslamî Vahdet Konferansı Cumhurbaşkanı Ruhani’nin konuşması ile çalışmalarına başladı.
 
Ruhani konuşmasında İslam düşmanlarının bazı müslümanları sapkın düşüncelere çekmelerini büyük facia niteledi.
 
Batılı zorbaların Irak, Suriye, Yemen, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerde insanlara kalkınma yerine yıkım getirdiklerini belirten Ruhani, bu durumdan Batılı güçler ve sömürücüler birinci derecede ve teröristlere para ve silah desteği sağlayan bazı bölge ülkeleri ikinci derecede sorumlu olduklarını kaydetti.
 
Ruhani ayrıca hem Şii hilali ve hem Sünni üçgeni gibi tabirlerin yersiz ve yanlış olduğunu belirterek, Sünni ve Şii birbirinin kardeşi olduğunu, gençlerin uyandırıp vahdet tohumları ekmek gerektiğini vurguladı.
 
Öte yandan 3 gün sürecek konferansı CAFERİDER Başkan Yardımcısı Niyazi Şeren,Kanal 12 Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Gök ,Almanya İmam Ali İslam Merkezi Başkanı Muhammed Mücahidi'de takip ediyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Diğer Haberler