گام بزرگ و مثبت زهرا آنا

انجمن کمک رسانی و همبستگی زهرا آنا برای بهبود وضعیت اجتماعی و سلامتی کودکان آذربایجانی که به خاطر جنگ و دلایل مختلف دیگر مجبور به مهاجرت شده اند پروژه عظیمی را کلید زد

این انجمن خیریه که در مقابل محرومیت های کودکان آذربایجانی از تحصیل، مراقبت های پزشکی و فعالیت های اجتماعی نتوانسته بی تفاوت بماند، پروژه ای را راه اندازه کرده تا بتواند شرایط بهتری را از نظر ارزش های ملی و معنوی، سلامت روحی و جسمی و سوادآموزی برای این کودکان فراهم کند.

مفتونه آتام، رئیس انجمن خیریه زهرا آنا که از سال 2006 فعالیت های مهم و چشمگیر زیادی انجام داده در گفتگویی که با Zeynebiye.com  در خصوص این موضوع داشت گفت:

"از دهه ی نود، به دلیل جنگ و مسائل متفاوت دیگر برادران و خواهران آذربایجانی ما مجبور به مهاجرت به استانبول شدند. آنها بالاخص منطقه ی هالکالی را به دلیل داشتن امنیت بیشتر برای زندگی ترجیح دادند. از همان نخستین روز، جامعه ی زینبیه این برادران و خواهران مهاجر را با آغوش باز پذیرفت. انجمن خیریه زهرا آنا تا به امروز صدها خانواده ی آذربایجانی را تحت پوشش کمک های خود قرار داه است. در حال حاضر جمعیت قابل توجهی از آذربایجانی ها در منطقه ی ما ساکن هستند.

نسل ها نابود می شوند

کودکان این خانواده ها در استانبول چشم به جهان باز می کنند اما به دلایل مختلف از بسیاری از نیازهای ضروری که در راس آنها تحصیل و درمان قرار دارند محروم می مانند. از آنجایی که خانواده ها مجبور هستند که برای امرار معاش کار کنند نمی توانند زمان زیادی را صرف کودکان خود کنند. زمانی که همسالان و هم محلی های این کودکان با پوشیدن یونیفورم و کیف به دست به مدرسه می روند این کودکان آه حسرت سر می دهندو همین مسئله به تنهایی می تواند زخم عمیقی در درون آنها ایجاد کند. البته مسئله فقط محدود به تحصیلات این کودکان نمی شود.

در شرایط فعلی که فارغ التحصیلان دانشگاه هم قادر به یافتن شغل نیستد درمورد کسانی که سیکل دارند چه می توان گفت؟ چه رسد به این کودکان که بی سواد می مانند و درتاریکی آینده ای نامعلوم بزرگ می شوند. ما هم می خواهیم که برای تاریکی این ها نوری باشیم هرچند کوچک  و تلاش می کنیم که دست شفقت انجمن زهرا آنا را به این کودکان برسانیم. اگر کودکان را در تاریکی رها کنیم چطور می توانیم از آنها انتظار داشته باشیم که با جسم و روحی سالم به جامعه برگردند.

انجمن زینبیه دست به دست هم می دهد

ما در این زمینه مسئولیت داریم و ایمان داریم که در این مسئولیت تنها نیستیم. این پروژه در آخرین شورای انجمن ها که در راس رهبر شیعیان ترکیه، صلاح الدین اوزگوندوز، روسای و مدیران انجمن های زینبیه وعلمای منطقه در آن شرکت داشتند مطرح شد و مورد توجه خاصی قرار گرفت. ما هم با همکاری جامعه مان هم اتحاد جامعه را تامین می کنیم و هم امید بیشتری به آینده ی این کودکان بخشیده و خودمان هم خوشنود می شویم.

پزشکان متخصص در مدی زین معاینه و درمان این کودکان را به عهده خواهند گرفت. با کلوپ ورزشی ایفا دیدار در خصوص استفاده ی این کودکان از امکانات ورزشی این مجموعه خواهیم داشت و در دیگر فعالیت های اجتماعی و فرهنگی نیز از حمایت انجمن هایمان بهره خواهیم برد. انشالله پس از دستیابی به پیشرفت هایی در این زمینه، با مسئولین عالی رتبه ی آذربایجان و ترکیه نیز دیدارهایی ترتیب خواهیم داد."  

Diğer Haberler