کنفرانس باشکوه اربعین در آلمان (عª

هفتمین کنفرانس اربعین که از طرف مسجد امام علی در شهر گلزنکیرشن آلمان برگزار شده بود با استقبال بی نظیر عاشقان اهل بیت از چهار گوشه ی دنیا روبه رو شد.

در این مراسم که بعد از اقامه ی نماز ظهر و عصر روز بیست و نهم دسامبر برگزار شد، رهبر شیعیان ترکیه، صلاح الدین اوزگوندوز، نماینده ی حج رهبر جمهوری اسلام ایران، حجة الاسلام قاضی عسکر، امام مسجد امام علی، حجة الاسلام محمد مجاهدی، نماینده شیعه مجلس هلند و امام مسجد هجرت روتردام، حجة الاسلام شیخ اسرافیل دمیرتکین، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، حجة الاسلام شیخ مهدی ایمان پور، حجة الاسلام شیخ محمد سالار، حجة الاسلام شیخ حسین آکای، حجة الاسلام شیخ جعفر بایار، پدر روحانی جم اوی گلزنکیرشن، جمال یشیل، رئیس انجمن مسجد امام جعفر صادق برلین، حسن  بابور، روسای انجمن های اسلامی مختلف اروپا و جمع کثیری از عاشقان اهل بیت شرکت کردند.

مراسم با قرائت قرآن توسط نماینده شیعه مجلس هلند و امام مسجد هجرت روتردام، حجة الاسلام شیخ اسرافیل دمیرتکین آغاز شد و سپس میزبان این مراسم، امام مسجد امام علی به سخنرانی پرداخته و گفت: "امروز اینجا جمع شده ایم تا بگوییم که هنوز پیام وارث حضرت محمد، امام حسین (ع) شنیده می شود. ما به فریاد هل من ناصر او لبیک می گوییم و اجازه نمی دهیم که زینب یک بار دیگر اسیر شود."ایشان با تسلیت به مناسبت سالگرد وفات پیامبر و شهادت امام حسن (ع) در کنار اربعین، از رهبر شیعیان ترکیه، صلاح الدین اوزگوندوز به خاطر حضور در این کنفرانس تشکر کرده و گفت: "شما برگزاری مراسم عاشورا را از مساجد به سطح جامعه و عموم مردم کشاندید. برای ما افتخاری ست که شما در جمع ما حاضر هستید."

در این کنفرانس که با اجرای رئیس انجمن مسجد امام جعفر صادق برلین، حسن  بابور برگزار شد فیلم معرفی بزرگترین مرکز فرهنگی و اعتقادی اروپا، مسجد و مرکز فرهنگی زینبیه برای حضار پخش شد.

حاضرین با علاقه ی خاصی این فیلم را تماشا کردند و سپس از رهبر شیعیان ترکیه برای ادای سخنرانی خود دعوت به عمل آمد. صلاح الدین اوزگوندوز در سخنرانی خود اطلاعات بیشتری درمورد مسجد و مرکز فرهنگی زینبیه داده و به ارزیابی انتقادات بی اساسی که اخیرا از حرکت زینبیه و شخص ایشان شده است پرداخت. سخنرانی ایشان به طور مکرر با تکبیر و صلوات همراه می شد.

بعد از سخنرانی ایشان، هدیه ای از سوی پدر روحانی جم اوی گلزنکیرشن به اوزگوندوز داده شد. یشیل پس ار اهدای این هدیه گفت: "همه باید بدانند که صلاح الدین اوزگوندوز تنها رهبر شیعیان نیست بلکه رهبر ما علوی ها نیز هست." امام مسجد امام علی، حجة الاسلام محمد مجاهدی نیز بسته ای را تقدیم اوزگوندوز کرد. اوزگوندوز در پیام تشکر خود گفت: "کسانی که سعی دارند بین شیعه و علوی تفرقه بیندازند باید بدانند که هرگز موفق نخواهند شد. من سال ها ست که عرض می کنم پیر سلطان را نمی توانند از شاه اسماعیل جدا کنند. همه ی ما علوی هستیم، همه ما شیعه هستیم. حوادثی که در سال های اخیر رخ داده گویای این واقعیت است، ما همه یکی هستیم."

نماینده ی حج رهبر ایران، سید قاضی عسکر، نماینده کنگره اهل بیت دنیا، محمد سالار و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی، حجة الاسلام شیخ مهدی ایمان پور نیز سخنرانی خود را ادا کردند. سپس حسن بابور شعر خوانی کرد و شهروز حبیبی به مرثیه سرایی پرداخت. ایمان پور در سخنرانی خود با اشاره به این که مکتب اهل بیت، مکتب برادری و اتحاد است رحلت پیامبر و شهادت امام حسن (ع) تسلیت گفت.

در این مراسم به مناسبت شهادت امام رضا (ع) پنج نفر از سوی مسجد امام علی برای سفر به مشهد مقدس انتخاب شدند.

کنفرانس اربعین که مکانی برای تجمع دوستداران اهل بیت در شهر گلزنکیرشن آلمان شده بود با اقامه ی نماز مغرب و عشا به پایان رسید.

 

Diğer Haberler