پیام اوزگوندوز در بیشکک

کنفرانس "ابتکارات فکری در چارچوب فرآیند بیداری اسلامی در آسیای مرکزی" در پایتخت قرقیزستان و در شهر بیشکک برگزار شد که در آن رهبران دینی، سیاستمداران، متفکران و نمایندگان انجمن های غیر دولتی برخی از کشورهای آسیای مرکزی شرکت کرده بودند.

رهبر شیعیان ترکیه، صلاح الدین اوزگوندوز در سخنرانی خود در این کنفرانس به سه رویکرد اساسی برای حل مشکلات دنیای اسلام اشاره کردند:

"دولت های اسلامی باید اتحاد و عدالت را برای تمامی شهروندان خود به ارمغان بیاورند و در برابر تمامی فرصت ها و قانون های کشور همه گان را برابر بدانند، خواه اعضای کابینه، پارلمان و یا مقامات اداری. همه ی شهروندان باید مشکلات و نعمت های کشور را تقسیم کنند و باید برای آموزش و یا تدریس باورها و اعتقادهای خود آزاد باشند. شهروندان باید برای انجام فرایض دینی خود آزادی داشته باشند. البته یکی از شروط آزادی این است که آزادی دیگران را مخدوش و محدود نکنیم."

ایشان با انتقاد از مقصر شمردن دشمن در مقابل تمامی مشکلات و درگیری هایی که کشورهای اسلامی با آن رو به رو هستند گفت: "مطمئنا دشمن خصومت خود را در مقابل ما نشان خواهد داد، اما ما چرا بازیچه ی بازی های آن ها می شویم؟ دو قرن پیش، عثمانی ها نماد اتحاد اسلام بودند. انگلیس ها برای از بین بردن این اتحاد وهابیت را ایجاد کردند و هنوز هم از همان نقشه برای از بین بردن اتحاد استفاده می کنند. کسی که لا اله الا الله و محمد الرسول الله می گوید چه طور می تواند کافر باشد؟ این چه تعصبی ست؟!"

در پایان این کنفرانس، لباس سنتی قرقیزستان به میهمانان این کنفرانس اهدا شده و عکس های یادگاری گرفته شد.

Diğer Haberler