ملاقات معنا دار از زینبیه -عکس

امام مسجد اسکی باغلار بیازیت که در نزدیکی منطقه ی زینبیه قرار دارد به همراه گروهی از هم کیشان خود پس از بازدید از مسجد زینبیه در مراسم نماز جمعه شرکت کرده و دیدارهایی با علمای این مسجد داشتند

مهمانان که روز جمعه چهارم ماه اکتبر از مسجد زینبیه دیدار کردند توسط امام مسجد زینبیه، شیخ حمید توران مورد استقبال قرار گرفته و ملاقاتی با ایشان در کتابخانه ی زینبیه داشتند و سپس در نماز جمعه که به امامت رهبر شیعیان ترکیه، صلاح الدین اوزگوندوز برگزار شد شرکت کردند. پس از نماز جمعه امام مسجد اسکی باغلار بیازیت به نمایندگی از هیئت همراهش سخنرانی ایراد فرمودند. این سخنان که اهمیت زیادی در شرایط فعلی و در میان تلاش های برخی در ایجاد تفرقه میان فرقه های اسلامی دارند را در ادامه می خوانید:

"مومنان عزیز، جمعه تان بخیر، درود و برکت خدا بر شما و امت پیامبر، درود و سلام پیامبر و اهل بیت ایشان بر شما. من از اینکه زیر گنبد یکی از مساجد پیامبر با استاد عزیز، شیخ صلاح الدین اوزگوندوز و شما مومنان بزرگوار همراه هستم احساس غرور می کنم.

استاد ارجمند ما تمامی آنچه که من آرزوی گفتنشان را داشتم در خطبه ی اول و دوم خود بیان کردند. من تمامی حرف ها و تفکرات ایشان را بدون تردید و شک تائید می کنم.

مسجد ما که یکی دیگر از مساجد این محله است در واقع هیچ تفاوتی با مسجد شما ندارد و تنها دلیل استفاده از مسجدی متفاوت ازدحام جمعیت و تفاوت در نوع نماز خواندنمان است. شاید ما به گونه ای متفاوت از یکدیگر نماز بخوانیم اما امروز من دیدم که خدا در قرآن خود فرموده است: فقط علما کلام خدا و مرام خدا را درک می کنند. من امروز متوجه شدم که هیچ تفاوتی بین نماز جمعه ای که ما می خوانیم وجود ندارد. علمای عزیز، برادر حقیر شما امروز متوجه شده که هیچ تفاوتی میان ما وجود ندارد.

استاد ما توضیح دادند که هیچ مسلمانی مسلمان دیگر را کفر نمی کند. هیچ تفاوتی بین یک شیعه، سنی و یا علوی مسلمان وجود ندارد. هرکسی که می گوید اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمد الرسول الله در راه خدا، پیامبر و اهل بیتش قدم برخواهد داشت. اگر چه تفاوت هایی بین ما وجود دارد اما تمامی امامان، شیوخ و پیامبران ما یک دین را برای ما به ارمغان آورده و بشارت داده اند. 

بدون در نظر گرفتن تفاوت هایمان، همه ی مومنین به یک خدا، یک پیامبر، یک کتاب و اصول دین و امامان یکسان  ایمان دارند و خداوند ما را از کفر و اهانت به دین، مال، ناموس و اعتقادات یکدیگر منع کرده است.

هیچ سنی عاقلی که به خدا و پیغمبر ایمان دارد شیعه ای را مورد اهانت قرار نمی دهد و هیچ شیعه ای هم به برادر سنی خود اهانت نمی کند. کسانی که اینگونه رفتار می کنند مومنین واقعی نیستند بلکه مامورند و فقط برای منفعت خودشان بین ما نفوذ می کنند.

همه ی ما اهل آناتولی هستیم. ما نوادگان اجدادمان هستیم که همگی در یک سرزمین زندگی کرده اند. هیچ کس قادر نخواهد بود که به هر طریقی درمیان ما فتنه ای ایجاد کند."

Diğer Haberler