ما یتیمان این کشور نیستیم، ما صاح

رهبر شیعیان ترکیه، صلاح الدین اوزگوندوز با محکوم کردن تهمت جاسوسی و بازجویی نوجوانانی که از ایگدیر به مشهد رفته بودند بازخواست مسئولین این عمل را خواستار شد

در نماز جمعه ی روز بیست و هفتم سپتامبر که در مسجد هالکالی زینبیه برگزار شد، در حضور هزاران نمازگزار رهبر شیعیان ترکیه در دومین بخش خطبه ی خود درمورد تهدیدهای وهابیت  صحبت کرده و بازجویی نوجوانان شیعه را محکوم کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

مومنین عزیز، هفته ی گذشته در دنیای اسلام بیش از هر جای دیگری اتفاقات متفاوتی رخ داد. در کنیا، عراق و پاکستان قتل عام هایی صورت گرفت که وهابی های سلفی تکفیری مسئول تمامی این حوادث بودند.

آیا من این حوادث را محکوم می کنم؟ نه نمی کنم، چیزی نمی گویم. محکوم کردن چه تاثیری دارد؟ کار را ساده می کند. فقط محکوم می کنیم و تمام می شود. به همین سادگی.

حدود سی و پنج سال پیش، در پاکستان انقلابی رخ داد. دلارهای عربستان سعودی فرماندهان ارتش پاکستان را خرید. در آنجا جمهوری اسلامی (!) تاسیس شد. از آن روز به بعد، روی پاکستان هرگز نخندید. از آن روز به بعد در پاکستان دریای خون جاری شد. حتی قانون هم دیگر قادر به کنترل اوضاع نیست. این شرایط بلای جان ارتش هم شده و ارتش هر روز مورد حمله قرار می گیرد.

می خواهم چیزی بگویم اما می ترسم کسانی که نیت بدی دارند از این جمله سواستفاده کنند و کسانی که نیتشان خیر است هم برداشت اشتباه داشته باشند. من ترجیح می دهم کشورمان تحت اشغال قرار بگیرد به جای اینکه وهابی شود. چون اگر کشور اشغال شود، علوی، سنی، ترک و کرد همه باهم در مقابل دشمن ایستادگی می کنند و دشمن را به زانو در می آورند اما در مقابل هجوم تفکر وهابیت کاری نمی توان انجام داد. برادر خودت هم وهابی و تندرو می شود.

نگاهی به پاکستان، افغانستان، عراق، سوریه، مصر، تونس و لیبی بیاندازید. مردم در شرایطی قرار گرفته اند که نه تنها برادر دینی خود، بلکه برادر تنی خود را هم می کشند. مردم برای خدمت کردن به شهوت تروریست ها، زنان و دختران خود را به جهاد شهوت می فرستند. در مقابل چنین تندوهایی چه کاری می توان انجام داد؟ چه می شود کرد؟

با یونان می جنگیم، با روسیه می جنگیم، با آمریکا و فرانسه می جنگیم. جنگیدیم و پیروز شدیم. ابرقدرت ها را به زانو درآوردیم. اما بگویید با آن مسئله چه کار می خواهید انجام دهید؟ نمونه هایش را دیده اید. وهابیت از حمله و اشغال بدتر است.

روی سخنم با دولتمردان است، همه شما خون گریه خواهید کرد. ببینید، ما در مقابل حمله و اشغال همگی می جنگیم و از کشورمان دفاع می کنیم اما در مقابل این ذهنیت هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم. نمونه هایش پیش چشم هایتان است.

دیانت باید صریح صحبت کند

وزیر امور دینی در سایت خود با نوشتن بیانیه ای این مسئله را محکوم کرده و گفته که این تفکر با اسلام سازگار نیست و مشروعیت بخشیدن آن توسط اسلام خود بزرگترین بدی به اسلام است. حرفش کاملا صحیح است و من گفته های ایشان را تایید می کنم. فقط از ایشان خواهش می کنم که یک جمله به گفته هایشان اضافه کنند. ما قبول داریم که کسانی که این کارها را انجام می دهند به اسلام اهانت می کنند و وجهه اسلام را ویران می کنند اما چه کسی این کارها را انجام می دهد؟ اسمشان را بگویید تا ملت ترکیه بدانند منظور شما چه کسانی هستند.

 

بگویید که کسانی که این کارها را انجام می دهند وهابی های سلفی تکفیری هستند. اسم آنها را واضح بگویید. شما می گویید که ما به عنوان یک ملت باید در مقابل آنها بایستیم تا از شر فتنه های آنها خلاص شویم. همه ی حرف های شما درست است. خدا از شما راضی باشد اما اسمشان را هم بگویید؟ اینها چه کسانی هستند؟

من می دانم که منظور شما وهابیت است اما وهابی ها از این گفته های شما اینگونه استفاده می کنند و می گویند: "منظورشان ما نیستیم، منظور آنها شیعه ها و علوی ها هستند." به راستی، منظور شما شیعیان هستند یا واقعا وهابی ها را می گویید؟

اهل سنت چهار مذهب اصلی دارند. به غیر از این چهار مذهب، تفکر وهابی سلفی تکفیری ست که انگلیس ها به وجود آوردند. همان هایی که با پول سعودی ها دنیای اسلام را به دریای خون بدل کرده اند و تمامی آثار اسلامی که گرانبهاترین داشته های اسلام است از بین می برند و گوشت انسان می خورند و نبش قبر می کنند، بگویید که منظور شما اینها هستند تا ملت هم بفهمند.

اگر شما با وجود جایگاهی که در آن قرار دارید از اذعان به این مطلب می ترسید پس چه کسی می تواند این مسائل را بیان کند؟ دولت جمهوری ترکیه حامی شماست. اگر شما بترسید پس چه کسی می تواند این مسائل را مطرح کند؟

ما یتیمان این کشور نیستیم، ما صاحبان این سرزمینیم

مسئله ی مهم دیگر، مسئله ی بازجویی از نوجوانانی ست که 13 تا 17 سال سن دارند و برای زیارت به مشهد رفته بودند که در راه بازگشت به اتهام جاسوسی مورد بازجویی قرار گرفتند. ببینید من آشکار اعلام می کنم خط قرمز ما ابتدا دین مان، و سپس یکپارچگی کشورمان، بقای دولتمان و وحدت ملتمان است. اگر کسی به این ها اهانت کند شما او را اعدام کنید و من خودم صندلی زیر پای چوبه ی دار را می کشم. هیچ کس از ملت ما خائن به وطن نمی شود. مردم به زیارت امام رضا می روند، در آنجا زبان هم یاد می گیرند. در این امر مشکلی وجود ندارد. اما آنها به کشور خودشان خیانت نمی کنند و جاسوس نمی شوند.

شما باید از آنهایی که به آمریکا، اروپا و اسرائیل می روند بترسید. یک بچه ی 13 ساله را برای جاسوسی در چه زمینه ای آموزش بدهند؟ بازداشت کردن و بازجویی آنها اشتباه است. در کجای قانون این کشور چنین چیزی آمده که نوجوان 13 ساله را اینگونه بازداشت کنند و مورد بازجویی قرار دهند؟ اگر این کار قانونی ست هر چه که لازم باشد انجام بدهید اما اگر غیر قانونی ست باز هم هر کاری که لازم است بکنید. ما یتیمان این کشور نیستیم، ما صاحبان این سرزمینیم. هر پلیسی نمی تواند جسارت و شجاعت این را داشته باشد که با ما این طور رفتار کند. چه کاری می خواهید انجام دهید؟ از یک نوجوان 13 ساله چه می خواهید؟

اگر قانون این اجازه را می دهد، شما از این هم بیشتر انجام دهید. مجازاتش هر چه که باشد چهار برابرش را اجرا کنید. اما اگر این کار غیر قانونی بوده و این طور رفتار کردن حقوقی نبوده باید کسانی را که این کار را انجام داده اند مورد بازخواست قرار دهید. خدایا وحدت ما را از ما نگیر، ما را به خاطر رفتارهای بی خردانه نسبت به یکدیگر بیگانه نکن. کشور ما را، ملت ما را، دولت ما و دنیای اسلام را در مقابل دوست نادان و دشمن شیطان حفظ کن.

Diğer Haberler