صلاح الدین اوزگوندوز کیست؟

تذکره ای کوتاه از رهبر شیعیان ترکیه، صلاح الدین اوزگوندوز

صلاح الدین اوزگوندوز در سال 1952 در شهرستان علی کوسه ی شهر توزلوجا در ایگدیر به دنیا آمد. از همان دوران کودکی علاقه ی فراوانی به مسائل اسلامی داشت بنابراین برای یافتن پاسخ سوال های بی پایانش، به مطالعه ی علوم دینی پرداخت. پس از فراگیری قرآن برای آموزش زبان فارسی و گسترش دانش علوم دینی به نزد روحانی بزگ، آخوند امراه که در شهر یایجی زندگی می کرد رفت.

در آنجا فارسی را فرا گرفت و توانست از حضور استاد بزرگوار حاج ملا محمد بهره گیرد. مدتی بعد، به ایران رفت و تحصیلاتش را در آنجا ادامه داد اما به دلیل اینکه نتوانست اجازه اقامت در ایران را کسب کند به نجف اشرف عراق رفت و در آنجا ساکن شد تا به مطالعه ی صرف و نحو، اصول فقه، فلسفه، کلام، تفسیرو تاریخ بپردازد. ایشان بیش از اینکه در کلاس های عمومی شرکت کند حضور در کلاس های خصوصی را ترجیح می داد تا بتواند فرصت بیشتری برای مباحثه بیابد. ایشان فرصت شاگردی علمای بزرگی همچون آیت الله سید ابوالقاسم خویی، آیت الله روح الله خمینی و آیت الله سید عبدالله شیرازی را داشته و از محضر این اساتید بی نظیر بهره برده اند. 

پس از بازگشت به ترکیه به شهر های مختلف ایگدیر رفته و در آنجا وظیفه ی دینی خود را در تبلیغ اسلام انجام دادند. سپس در شهر تاشلیچای ساکن شدند. مدتی بعد، در سال 1978 به شهر استانبول و به محله ی هالکالی زینبیه دعوت شدند و این دعوت آغازی بود برای جنبش زینبیه. 

این حرکت با رهبری ایشان به حرکتی معروف و محبوب در ترکیه و در دیگر نقاط دنیا  تبدیل شد، به طور ویژه برگزاری مراسم عزاداری عاشورا از سوی تمام جهان مورد تحسین قرار گرفت. ایشان در متحد کردن دوباره ی شیعیان و محبان اهل بیت از استانبول تا دیگر شهر های ترکیه موفق عمل کرد.

ایشان در کنفرانس های بین المللی و ملی بسیاری شرکت کرده و سخنرانی های فراوانی درباره ی موضوعات مختلف ارائه کرده اند و برای برگزاری کنفرانس ها و نشست های ملی در کشور رهنمون های ایشان مورد استفاده قرار گرفته است.

از مسائل و موضوعات مختلفی که در نگاه ایشان بسیار حائز اهمیت است می توان به اتحاد ملی، یکپارچگی اجتماعی، پیروی از اسلام به نحو احسنت و معرفی آیین اسلامی به دیگران اشاره کرد. به دلیل تلاش ایشان در دستیابی به این اهداف ایشان از سوی شیعیان ترکیه به عنوان رهبر شیعیان انتخاب شدند. 

این استاد بزرگوار چهار فرزند دختر و سه پسر دارند و به زبان های فارسی و عربی مسلط هستند.

Diğer Haberler