بیانات اوزگوندوزدرخصوص ارگنکون &

رهبر شیعیان ترکیه صلاح الدین اوزگوندوز، با بیان اینکه احکام صادره در مورد محکومین سیلیوری ما را خشنود نکرده است گفت: این صلح یک صلح عادلانه نیست

اوزگوندوز شب دوشنبه 14 مرداد در مسجد زینبیه، در خطبه هایش با بررسی مسائل روز ترکیه و انتقاد از احکام پرونده ارگنه کون گفت : تصمیمات اخذ شده در سیلیوری دل مرا خشنود نکرده است. نیروهای مسلح که به نمایندگی ازملت ترکیه  با تجزیه طلب ها می جنگیدند، در آنجا محکوم شدند. هم اکنون یک سوم کنترل کشور به تجزیه طلب ها واگذار شده است.

وی افزود: اگر قرار است در این کشور صلحی باشد باید منصفانه باشد. طرف دیگر را مدام بزرگ می کنید اما کسانی را که به نمایندگی از ملت ترکیه برای وحدت کشور می جنگند را همیشه محکوم می کنید. این یک صلح عادلانه نیست.

شیخ صلاح الدین گفت : به نظر من آنها سزاوار مدال هستند نه محکومیت.

اوزگوندوز در ادامه ی سخنرانی هایش حمله  تروریست ها به منطقه ی روستایی لاذقیه در سوریه و ربوده شدن و مورد شکنجه قرار گرفتن بدرالدین غزل، شیخ علوی، توسط تروریست ها را به شدت محکوم کرد.

وی در اعتراض به  حکومت گفت:  شیخ مسن و محترم جهان علوی که به خصوص مورد احترام علوی های عرب بود دو روز است که در دست تروریست ها اسیر شده است و مورد شکنجه واقع می شود.

به نظر شما این خدمت به کیست؟ این دل من و دل میلیون ها علوی را به لرزه درمی آورد. این کار به ابعاد خطرناکی پیش می رود.

وی خاطر نشان کرد که پیامبر (ص) حتی زمانی که با کفار می جنگید، روحانیون دینی را مستثنی می کردند.

اوزگوندوز افزود: اگر فردا آنها نیز با علمای سنی چنین کاری بکنند چه کسی می تواند مانع این کار شود. اگر آنها این کار را انجام ندهند عوامل موساد و عوامل سازمان سیا این کار را انجام می دهند و بعد از آن به فکر کنترل نباشید. این کار قدم به قدم از کنترل خارج می شود.

اوزگوندوز در پایان صحبت هایش با خطاب به وزیر امور خارجه ترکیه گفت : شما که تروریست ها را دوست خود می دانید ، به دوستانتان بگویید ، به جای اینکه به رهبران مذهبی حمله کنند با سربازان سوریه بجگند ، وی تأکید کرد ، به دوستانتان بگویید با آتش بازی نکنند این خواهش من است . فکر می کنم به عنوان یک هم وطن که به فکر کشور و حفظ وحدت ملتش است  چنین حقی را دارم.

Diğer Haberler