این کشور مال ماست

رهبر شیعیان ترکیه، صلاح الدین اوزگوندوز، با سخنرانی در ششمین اجلاس بین المللی رهبران دینی آناطولی، با اشاره به این نکته که ما از هر گرایشی که باشیم مسافران یک کشتی هستیم فرمود: "ترکیه کشور جانیان، وحشی ها و حیوان صفتانی که مانند هند، مادر معاویه جگر انسان می خورند نیست

در ششمین اجلاس بین المللی رهبران دینی آناطولی که به همت انجمن جم برگزار شده بود هزاران رهبر علوی از 18 کشور دنیا شرکت کرده بودند. اوزگوندوز با درود و صلوات به پیامبر اسلام و اهل بیت پاکشان سخنرانی خود را آغاز کرده وگفتند:  

"ما به عنوان ملت ترکیه، با کسانی که گوشت انسان می خورند دوست نیستیم. شاید کسی بگوید آنها دوست ما هستند اما ما نمی تونیم دوست وحشیان و اوباشی باشیم که از هشتاد کشور دنیا برای نابود کردن کشور همسایه مان راهی آنجا شده اند.

من خطاب به نمایندگان دولت، والی محترم و تمامی مسئولین دولتی، سنی، شیعه، علوی و هر کسی که شناسنامه ی ترکیه را دارد عرض می کنم  که شاید ما باورهای متفاوتی داشته باشیم اما مسافران یک کشی هستیم.

فراموش نکنیم که ما باید به صورت انسانی در کنار هم زندگی کنیم و سختی ها و نعمت های این کشور ر ا با هم قسمت کنیم. ما را دوست نداشته باشید برادر من. بزرگترها هم دوست داشته می شوند، کوچکتر ها هم مورد علاقه قرار می گیرند. شما ما را دوست نداشته باشید. من به اندازه ی شما بزرگ هستم. از شما کمتر که نیستم!

ما را تاج سرتان نکنید، من یک تارموی ریشم را با تاج شما عوض نمی کنم. از عیب ها رها شوید. در این کشور هر کس خودش را با دیگری برابر ببیند، در ادارات، مدارس، دانشگاه ها، مجلس و کابینه هر کس خودش را با دیگران برابر ببیند. ما را تاج سر خود نکنید برادر من! من از تو حقی نمی خواهم.  نمی خواهم تو چیزی بدهی و من بگیرم. ترکیه باید از این عیب بزرگ رهایی پیدا کند. برادر من، ما اگر همه مان باهم برابریم دوست داریم که این برابری را در هر جایی احساس کنیم. حضور والی محترم، به عنوان نماینده دولت در این مکان نشانه ی خوبی ست.  

قانون اساسی آماده می شود. در آن حق کردها مورد توجه قرار می گیرد اما توجهی به حق لزک، چرکز، علوی و سنی نمی شود. پیشنهاد من این است که قانونی نوشته شود که عدالت، آزادی و مساوات محور آن باشد نه علوی، سنی، کرد، ترک، چرکز و لزک بودن. ما شهروندان یکسانی هستیم. این مسئله است که ما را خوشحال خواهد کرد.

بله، ما مشکلات این کشور را به دوش می کشیم، نه به این دلیل که این مسئله خوشایند کسی باشد. حتی اگر کسی به این کشور اهانت هم بکند، ما نسلی هستیم که تفکر احمد یسوی بر آن ها حاکم است. همان تفکری که این خاک را خاک ترک ها و کشور اسلامی کرده است. این کشور مال ماست، هر کسی که خود را غریبه می پندارد می تواند برود. این کشور مال وهابی ها، سلفی ها و تکفیری ها نیست!


این کشور به تمام دنیا حکمرانی کرده است، عدالت را به همه آموخته و قرون وسطایی بودن را برچیده است. این کشور سرزمین نوادگان نجیبانی ست که با گلبانگ های حاج بکتاش ولی انسانیت را آموخته اند. این جا سرزمین جانیان و وحشی هایی که مانند مادر معاویه، هند جگرخوار گوشت و جگر انسان می خورند نخواهد بود. من به اجدادم و پدر بزرگ هایم که عشق اهل بیت را به ما آموختند درود می فرستم. فراموش نکنید که عشق به اهل بیت پاداش حضرت محمد مصطفی (ص) است.


روز عاشورا در هالکالی خواهیم بود


غروب روز یکشنبه ماه محرم آغاز می شود. در تمام کشور و در راس همه در مسجد زینبیه ماتم شروع می شود. لباس مشکی به تن خواهیم کرد. با پیامبر اشک عزا خواهیم ریخت. ما با پیامبر می خندیم و با ایشان گریه می کنیم. ما اسلام را اینگونه فهمیده ایم. اسلام فقط دین عبادت نیست. اسلام دینی ست که حق هیچ کس را پایمال نمی کند. اسلام دینی ست که خون هیچ کس را نمی ریزد. اسلام دینی ست که با دیگران مانند انسان رفتار می کند و نگاهی عادلانه به انسانیت دارد. اسلام دینی ست که مسلمانان را هم کیش و غیر مسلمان ها را همسان می داند.

ما اسلام را اینگونه درک کرده ایم. روز عاشورا در هالکالی منتظر شما هستیم. آنجا جمع می شویم تا با یکدیگر به پیامبرمان تسلیت گفته و با حضرت فاطمه گریه کنیم. در هالکالی، کوچوک چکمجه تجمع می کنیم تا هم درد حضرت زینب کبری شویم و با فاطمه زهرا اشک ماتم بریزیم. سنی، شیعه و یا علوی ها در ترکیه نقطه ی اشتراکی دارند که عشق به اهل بیت است. وهابی و سلفی نمی تواند در این کشور ریشه بدواند. عشق به محمد مصطفی و اهل بیت پاکشان در ژن های ما نقش بسته است. خدا اتحاد و برابری ما را حفظ کند."

Diğer Haberler