اوزگوندوز: ما بین انسان ها تفاوتی 

رهبرشیعیان ترکیه، صلاح الدین اوزگوندوز با محکوم کردن کشتار شهروندان، کودکان، زنان و شخصیت های مذهبی، کسانی را که با انسانیت هم برخورد دوگانه دارند مورد انتقاد شدید قرار داد

در نماز جمعه ی روز شانزدهم آگوست که در مسجد زینبیه ی استانبول برگزار شد ایشان در بخش دوم خطبه هایشان مسائل مهم جهان را مورد ارزیابی قرار دادند. مطالب فوق متن سخنان ایشان است که با تکبیر و صلوات مکرر مردم همراه بود.

دیدگاه اصلی ما هنوز همان چیزی ست که در گذشته بوده

در شرقی ترین نقطه ی دنیای اسلام، در میانمار مسلمانان در اقلیت زندگی می کنند و آنها هر روز کشته می شوند چرا که وهابی ها به هیکل پنج هزار ساله ی بودا حمله و اهانت کردند. کودکان در میانمار روی منقل ها زنده زنده کباب می شوند اما هیچ عکس العملی از سوی وهابیونی که باعث بروز این مشکل شده اند صورت نمی گیرد. بیایید بروید و آنجا بجنگید، بروید و بجنگید. این مشکل را شما سبب شده اید، خودتان هم بروید و حلش کنید.

اسرائیل فلسطینیان را می کشد و مسجد الاقصی را که یکی از مکان های مقدس ما به شمار می رود از بین می برد. در حال حاضر هم در حال نابود کردن زیربنای آن است و گویا به دنبال معبد سلیمان می گردند. بهانه شان هم این است که می گویند سلیمان پیامبر بنی اسرائیل بود و ما به دنبال معبد او می گردیم. مشکلی نیست. آنها نه تنها بر علیه اسرائیل نمی جنگند بلکه از اسرائیل دستور هم می گیرند.

در بحرین خانواده ی ظالمی به کشور حکومت می کند و شهروندان خودش را به وسیله ی تانک های سعودی می کشد. قرآن ها مورد بی حرمتی قرار می گیرند. هیچ کس چیزی نمی گوید. همان ماشین هایی که در میدان تقسیم مورد استفاده قرار گرفت برای پادشاه بحرین هم فرستاده شد. ما برای آنها ابزار جنگی، گازهای اشک آور و آتش زا می فرستیم تا مردم را سرکوب کنند. خانواده سلطنتی خانواده ی فاسقی ست. آنها دست نشانده های آمریکا هستند. فرزندان اسرائیل هستند. سعودی ها فرزندان آنان هستند و اینها هم فرزندان سعودی. ما برای پادشاه بحرین سلاح ارسال می کنیم تا در قدرت باقی بماند و مردم را از داشتن دموکراسی محروم کند.

در یمن هر روز خونریزی وجود دارد و متاسفانه ما هم در آن نقش داریم چون از طریق کشتی ها برای قاتلان سلاح ارسال می کنیم.

طبق آمار خود غربی ها، در سوریه حداقل 70 درصد مردم طرفدار بشار اسد هستند. به همین دلیل است که بشار به دنبال یافتن راه حل صلح آمیز است. او می خواهد که مردم در انتخابات شرکت کنند. اما مخالفان راه حل دموکراتیک را نمی پذیرند.

شما می گفتید که انتخابات مقدس است، کسانی که از صندوق ها انتخاب می شوند مقدس هستند و افتخار ملتند. اما حالا شما دارید تروریست ها را در کمپ هایتان آموزش می دهید و به سوریه می فرستید تا شهروندان را بدون در نظر گرفتن اینکه زن، کودک، دختر و یا بیمار هستند بکشند.

 

در حالی که ما مشغول این حوادث هستیم در مصر کودتایی رخ می دهد و مردمی که بر ضد این کودتا فریاد می زنند توسط ارتش کشته می شوند. اینجا انسانیت خدشه دار می شود.

اگر کسی در مصر به خانه اش برود کشته نمی شود. اما اگر در سوریه کسی به خانه اش برود باز هم کشته می شود. او حتی اگر بیمار، کودک، زن، جنین و در رحم مادرش هم باشد باز هم کشته می شود. چرا اینجا حرفی از خدشه دار شدن انسانیت نمی زنیم؟ من این را درک نمی کنم.

خدا همه ی چیزهایی که باعث خونریزی در دنیای اسلام می شوند لعنت کند. خداهمه ی کسانی را که خونریزی می کنند لعنت کند. ما تفاوتی بین انسان ها قائل نمی شویم. دیدگاه اصلی ما همانی ست که از ابتدا بوده است.

شما در قبال کشتار مردم مصر که به کودتا اعتراض دارند توسط ارتش عکس العمل نشان می دهید و از خدشه دار شدن انسانیت حرف می زنید در حالی که تروریست ها را در کمپ هایتان آموزش می دهید و به سوریه می فرستید تا جنین های متولد نشده را هم بکشند. در این صورت شما حق ندارید که از انسانیت سخنی به میان بیاورید.

خدا هر کسی را که جنین ارمنی ها و یا اسرائیلی ها را هم می کشد لعنت کند. ما از خدا می خواهیم که هر کسی را که کودکان، زنان و کسانی که با ما نمی جنگند  را می کشد لعنت کند. ما چنین اصولی داریم. مهم نیست اگر کسی مسلمان است یا غیر مسلمان و یا کافر، ما نمی توانیم کودکان، زنان و بیماران و کسانی که با ما نمی جنگند را بکشیم.

 

پیامبر (ص) می فرمایند که زمانی که با کفار می جنگید با کسانی که در کلیسا ویا کنیسا در حال عبادتند کاری نداشته باشد. این طور نیست؟

چرا علمای علوی را می دزدید و آنها را شکنجه می کنید؟ چرا شیعیان در مصر به دنبال دستور مرسی و با کتک زدن به طرز وحشیانه ای کشته شدند؟ آنها مثل گله ای شغال دور چهار نفر جمع شدند و آنها را روی زمین کشیدند و کتک زدند و کشتند فقط به این دلیل که چرا مهدی را صدا می زنید و تولدش را جشن می گیرید. منظور شما این است که اگر آنها کشته می شوند انسانیت لکه دار شده اما اگر اینها کشته می شوند نه تنها انسانیت پایمال نشده بلکه شما از قاتلین حمایت هم می کنید. این تضاد نیست؟

من از قاتلین حمایت نمی کنم. من میگویم که خدا هر کسی را که خونریزی می کند لعنت کند. منظور من همه ی قاتلان است. اگر شما هم همین حرف را می زنید یعنی ما هم نظریم.

اما اگر شما فقط در مقابل مرگ کسانی عکس العمل نشان می دهید که از نظر ایدئولوژی با شما یکی هستند و کسانی را که ایدئولوژی متفاوتی دارند نا دیده می گیرید و می گویید " کارتان عالی ست، آنها لایق مرگ هستند" نشان دهنده ی این است ما در یک مسیر قرار نداریم. ببخشید ولی ما ایدئولوژی، دین و اعتقادات مشابهی نداریم.

 

من می گویم که حتی طرفدارکسانی که سلاح شان را به سمت کودکان ارمنی گرفته اند هم نیستم. اگر چه ارامنه اجداد ما را کشته اند من باز هم قاتلین آنها را لعنت می کنم. خداوند هیچ گناهی برای کودکان نمی نویسد. اما شما آنها را بمباران می کنید. اما از طرفی دیگر زمانی که دوستانتان کشته می شوند از انسانیت حرف می زنید. اینجا تضادی وجود دارد. در چنین شرایطی شما حق ندارید درمورد انسانیت حرف بزنید.

اگر انسانیت برای شما به معنای اخوان است مسئله فرق می کند. اما اگر انسانیت به معنای دقت و مراقبت ار همه ی انسان هاست در این صورت باید در قبال تمام انسان ها رفتار مشابهی داشته باشید.

اگر کسانی که در مصر بیرون می آیند کفن به تن می کنند به این معناست که آنها آماده ی مرگ هستند. اگر شما مرگ کودکان برایتان مهم نیست و عکس العملی در مقابل این کشتار ها نشان نمی دهید یعنی اینکه شما رفتارهای دوگانه دارید.

من مخالف کشتار مسلمانان، انسان ها، کودکان، زنان، پیران و بیماران هستم، فرقی نمی کند که چه دینی داشته باشند. زمانی که مردم در حال عبادت هستند و یا در خانه کاری انجام می دهند و یا مشغول کسب و کارند و با شما نمی جنگند شما نمی توانید آنها را بکشید. این چیزی ست که در دین ما و تمامی مذهب ها گفته شده است.

اخوان امروز همان اخوانی نیست که سید قطب و حسن البنا تاسیس کردند

ما انسانیت را در اخوان مرسی که شهید شحاطه را با ضرب و شتم کشتند نمی بینیم. من باید به شما یاد آوری کنم که تا زمانی که برادران اسلامی من به باورهای ملی گرایانه نجم الدین ارباکان برنگردند و تا زمانی که اسلام گراها به دیدگاه سید قطب و البنا برنگردند مشکلات حل نخواهد شد.

آنها می گفتند: "من از آمریکا متنفرم اما از مسلمانانی که از آنها حمایت می کنند و به آنها پناه می برند بیشتر نفرت دارم". اگر آنها امروز زنده بودند جنبش متفاوتی داشتند و حتما با اینها می جنگیدند. من قسم می خورم که این اتفاق می افتاد.

دست نشانده ها و فرزندان آمریکا و اسرائیل اخوان هستند، درست است؟ آیا می خواهید بگویید که اخوان امروز همان دیدگاه حسن البنا و سید قطب را دارند؟!

Diğer Haberler