اوزگوندوز: این مسائل چه فایده ای ب

رهبر شیعیان ترکیه، صلاح الدین اوزگوندوز که در مسجد زینبیه برای هزاران نمازگزار سخنرانی کرد در خطبه ی خود به ارزیابی سیاه نمایی هایی که اخیرا درمورد علوی ها و شیعیان صورت گرفته است پرداخت.

می خواهم توجه شما را به چند حادثه که به یکدیگر شباهت دارند جلب کنم. اول از همه، نامه ای که در شهر ایغدیر نوشته شد، مهم نیست که مفتی این شهر نامه را نوشت یا به خواست والی این اتفاق افتاد، به هرحال کاری ست که هر دوی این ها انجام داده اند. این نامه درمورد شیعیان، علمای شیعه، کردهای ایغدیر و ترک ها بود. درواقع منظورم این است که درمورد کردها و آذری ها مطالب بدی نوشته شده بود. این کار، نادانی، بی مسئولیتی و ناتوانی آن ها را نشان می دهد.

به طرز جالبی، یکی از علمای شیعه در ارزوروم گرفتار شد و این مسئله در رسانه ها به این صورت انعکاس یافت که " عالم شیعی به همراه همسر موقت خود غافلگیر شد." از خدا بترسید. برخی از مردم ما هم سریعا این حرف را پذیرفتند و گفتند که این شخص ما را رو سیاه کرد. هیچ کس رو سیاه نشده است. هر کسی اول خودش را ببیند. نگاهی به کابینه بیندازید، نگاهی به نمایندگان مجلس بیندازید. هیچ کدام از این افراد همسر دوم ندارند؟ این هم همسر دومش بوده، پیش دکتر رفته اند و شب را با همسر دومش در هتل مانده اند.

در فقه ما این مسئله هیچ ممنوعیتی ندارد. هدف از مطرح کردن این مسئله خراب کردن وجهه علمای شیعه است. در غیر این صورت، چه ارتباطی به شما دارد؟ شما که خودتان زنای با زن متاهل را آزاد اعلام کرده اید. چرا به اتاق یک هتل می روید و این مسئله را سوژه ی خبری رسانه ها می کنید؟ به چه حقی و بر اساس کدام قانون این کار را انجام می دهید؟ اگر کاری غیر قانونی انجام داده بود می توانستید بگویید که برای جلوگیری از بی قانونی این کار را می کنید، اما آیا اینطور بوده؟

از طرفی دیگر برخی از اعضای انجمن اهداو در شهر هاتای را که مراسم عید غدیر در آنجا برگزار می شود و دیگر علویان این شهر را دستگیر کرده اند. روی درب خانه های برخی دیگر هم علامت گذاشته اند. چه اتفاقی در این کشور در حال رخ دادن است؟ چه کاری سعی دارید انجام بدهید؟ با سیاه نمایی شیعه و علوی چه کاری می خواهید انجام دهید؟ این کار شما چه سود و منفعتی برای کشور دارد؟ این کار چه فایده ای برای اتحاد ملی ما دارد؟

من از خواهرانم که صحبت های من را گوش می دهند معذرت می خواهم، اما باید بگویم که در هر شهر یک خانه ی مشخص برای این کارها وجود دارد و شما از آنها مالیات هم دریافت می کنید. آن وقت کسی را که با همسر دومش در هتل است می گیرید و با عنوان "عالم شیعه" این مسئله را سوژه خبر می کنید. از کی تا به حال شما جرم کسی را با دین و مذهب او اعلام می کنید؟ در این صورت درمورد کسانی که اموال مردم را به تاراج می برند و دزدی می کنند چه؟ آنها را هم بگیرید و بگویید فلان مذهب این کار را کرد. کارهایی را که شما انجام می دهید من اصلا نمی توانم به زبان بیاورم. کسانی را که در این کشور خون هزاران نفر را ریخته اند با مذهبشان اعلام کنید.

با استفاده از واژه های نخست وزیر شیعه، رئیس جمهور علوی وعالم شیعی  سعی دارید که چه کاری انجام دهید؟ می خواهید مذهبی را لکه دار کنید؟ رسانه ها هم این مسئله را به سرعت پخش می کنند و برخی هم این بازی را باور می کنند.

در این کشور جرم هایی صورت می گیرد و مذهب مجرم اعلام نمی شود. این کشور مورد استثمار قرار می گیرد اما هیچ اسمی از کسی که این کار را انجام می دهد و از مذهبش برده نمی شود. اما کسی به همراه همسر دومش پیش دکتر می رود و شب را هم در هتل می گذراند همه می گویند "وای، عالم شیعه چه کاری انجام داد!"

شما نگاهی به کابینه تان بیندازید، نگاهی به نمایندگان مجلس بیندازید، همه فقط یک همسر دارند؟ آنها را هم بگیرید و بگویید نماینده  و یا وزیر فلان مذهب این کار را کرد. از خدا بترسید. شرم آور است. هیچ دولتی این کار را نمی کند.

من از آن دوست شیعه، علمای شهر ایغدیر  و انجمن علمای شیعه دنیا می خواهم که از طریق قانونی پیگیر این مسئله باشند. کسی حق ندارد با این مسائل چهره ی مذهب ما را مخدوش کند. این موضوع را پیگیری کنند. منفعت طلبان قانون را رها کرده و به خاطر خواست دیگران کسی را به همراه همسرش می گیرند و خبر را رسانه ای می کنند.

بی اخلاقی و بی ادبی را شما انجام می دهید. این کار شما غیر قانونی و بی ادبانه است.  من از همین جا اعلام می کنم که کار آنها جرم است، آن عالم شیعه و دیگر علمای شیعه باید این مسئله را پیگیری کنند. خداوند کشور ما را از شر نادان و خائن، از حمله و اشغال دشمن حفظ کند. اتحاد و برابری ما را حفظ کند. ما را بی کشور و بی دولت رها نکند. والسلام.

Diğer Haberler