1. Uluslararası Bakü Forumu (Foto)

Azerbaycan'ın başkenti Bakü "Devlet ve Din: Değişen Dünyada Hoşgörünün Güçlendirilmesi" temalı uluslararası önemli konferansa evsahipliği yaptı.

Azerbaycan Dini Kurumlarla İlgili Devlet Komitesi ile Diyalog ve İşbirliği İslam Konferansı Gençler Forumu'nun birlikte düzenlediği konferansa Türkiye, İran, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Malezya gibi İslam ülkeleri ile birlikte Kafkas devletleri, İngiltere, Fransa, ABD ve Rusya'dan din adamları ve din üzerine çalışan uzmanlar katıldı.

Azerbaycan Dini Kurumlarla İlgili Devlet Komitesi Başkanı Elşad İskenderov’un ev sahipliğinde gerçekleşen forumda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bu medeniyet havzasında din olarak İslam, kul ile Allah arasında vicdani bir meseleye asla indirgenemeyecek kadar büyük, bu havzada kurulan bütün devletlerden daha büyük bir kimlik ve medeniyet kurucu bir unsur olmuştur. Bu topraklarda din ile devlet arasındaki ilişkileri yeniden tanzim ederken bu realiteyi göz önünde bulundurmak gerekir. Toprağı vatan kılan, toplumu millet yapan en temel unsur inanç değerleri manzumesidir. Tarih bize göstermiştir ki; inancını kaybeden toplumlar dilini, kültürünü de kaybetmişlerdir.” dedi.

Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade ise Dağlık Karabağ meselesinin uluslararası insan hakları kuralları çerçevesinde barış yolu ile çözülmesine ümit beslediğini belirterek Hocalı Soykırımı konusunda vicdan aleyhine taraflı faaliyet gösteren çeşitli teşkilatları eleştirdi.

Avrupa ülkelerindeki insan hakları ihlalleri, terör ve kargaşa hadiselerine de değinen Paşazade "Bu haldeki Avrupalıların ülkemiz hakkında taraflı açıklamaları hiçbir akıl kriterine sığmamaktadır" dedi.

Forumun evsahibi Azerbaycan Dini Kurumlarla İlgili Devlet Komitesi Başkanı Elşad İskenderov ise konuşmasında Azerbaycan'ın tarih boyu hoşgörüsüyle öne çıktığına işaret ederek "Böyle bir foruma en uygun yer burasıdır. Azerbaycan'da inançlar arası hoşgörü en yüksek seviyededir" dedi.

Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz de forumun "Global Diyalog Arayışı" konulu oturumunda katılımcılara seslenerek dünya ülkelerinin İsrail'in ve Ermenilerin cinayetlerini sadece izlemekle meşgul olduğunu, Bu tür vahşiliklere karşı gerekli tepkinin verilmesinin vaktinin geldiğini vurguladı.

Özgündüz'ün konuşmasının detayları için tıklayınız.

İki gün süren konferansın sonunda katılımcıların genel prensiplerde anlaştığı ve Ermenistan'ın işgalci siyasetinin kınandığı bir metin ortaya kondu.

Metne göre BM, İKÖ ve ISESCO'nun da katıldığı bir birim kurulacak. Bu birimde dini liderler, ilim adamları, devlet temsilcileri ve medya koordinatörleri yer alacak. İleride daha da genişletilecek bu birim, üyelerine tavsiyelerde bulunacak; sürekli akademik, sosyal-kültürel faaliyetlerde bulunacak; kitle iletişim araçları ile hoşgörü bilincini yayacak, olası problemlere ortak hareketle müdahale edecek 

Diğer Haberler